Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /data/0/b/0b9b418b-5dde-4d07-8cf3-16e7b863dbf2/fogyatekossagtudomany.hu/web/Includes/mysql.php on line 2

Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /data/0/b/0b9b418b-5dde-4d07-8cf3-16e7b863dbf2/fogyatekossagtudomany.hu/web/Includes/mysql.php on line 42
KROLIFY
Magyar English Deutsch
Kapcsolat / Contact
e-mail küldése
 



A megalakulóban lévő Fogyatékosságtudományi Szekcióról



A megalapítandó szekció (illetve társaság) céljainak, feladatainak és tevékenységének összefoglalása - Tervezet

(Jelen tervezet összhangra törekszik a Magyar Szociológiai Társaság tevékenységével és az ELTE BGGYK Foglalkozási Rehabilitációs Kutatócsoport keretein belül folytatott szakmai munkával és irányelvekkel. A végleges alapszabályt a szekció tagok fogják véglegesíteni, a jelenlegi leírás a tevékenység kereteiről szóló, vitaindító célú közlés.


A Fogyatékosságtudományi Szekció általános vezérelvei


A Fogyatékosságtudományi szekció szabad fórumot kíván biztosítani a magyar fogyatékosügy kutatási és általános társadalmi alapkérdéseinek, a  témába illeszkedő szociológiai, pszichológiai, gyógypedagógiai és fogyatékosságtudományi kutatások eredményeinek, valamint a kutatási eredményeknek a fogyatékos személyek bevonásával történő megvitatásának. A szakmai értékek és színvonal képviseletében kíván befolyást gyakorolni a hazai fogyatékos populációt érintő szakmapolitikai döntésekre. Működése során számít a szociológia, pszichológia, gyógypedagógia határterületén, a kutatási eredmények alkalmazásában dolgozók aktív részvételére, különös súlyt kíván helyezni az új szociológus, pszichológus és gyógypedagógiai kutatásokban érintett, egyéb diszciplínákhoz tartozó nemzedékek, az egyetemi és főiskolai hallgatók bevonására.



A Fogyatékosságtudományi Szekció tagsága, célja

  • A Fogyatékosságtudományi szekció tagsága társadalomkutatókat, pszichológiai  és gyógypedagógiai  kutatásokban működőket, valamint a témában érdeklődő egyetemi és főiskolai oktatókat, tömöríti.
  • Tevékenységével elősegíti a fogyatékosságtudományi elméletek és módszertan fejlesztését, valamint a fogyatékosságtudomány új diszciplínája szemléletmódjának minél szélesebb körű érvényesítését az oktatásban, a kutatásban és a tudományos közéletben.
  • A fogyatékosságtudományi kutatások időszerű kérdéseiről vitákat szervez, figyelemmel kíséri mind a hazai, mind a nemzetközi fogyatékosságtudományban folyó kutatásokat és azok eredményeit.
  • Rendszeres konferenciáival és műhelybeszélgetéseivel előmozdítja a magyar szociológia, pszichológia és gyógypedagógia fejlődését, a tudományos eredmények megismerését, a szakmai információk áramlását.
  • Információs rendszerével, a kutatások és publikációk nyilvántartásával segítséget nyújt a Társaság tagjai szakmai, oktatói és tudományos tevékenységének.


A szekció feladatai

  • A Társaság részt kíván venni a magyar fogyatékos társadalom alapkérdéseinek megvitatásában és azok tudományos feltárásában mind tagjai, mind rendezvényei által. Viták szervezésével, rendezvényeivel és állásfoglalásaival, ad-hoc és rendszeresen működő, tematikus alszekciói működésével és működtetésével a magyar fogyatékos társadalom fejlődését, élethelyzetének javítását kívánja elősegíteni.
  • A Társaság a gyógypedagógiai képzés, továbbképzés és minősítés kérdéseit fórumain megvitatja, együttműködésre törekszik a tudomány és képzés intézményeivel.
  • A fogyatékosságtudomány nemzetközi kapcsolatait építve és ápolva nemzetközi konferenciákat, hazai és külföldi kutatók számára vitaüléseket szervez. Szervezeti és szakmai bázisával elősegíti és támogatja a magyar fogyatékosságtudománnyal foglalkozó szakértők nemzetközi tevékenységét.
  • A Fogyatékosságtudományi Társaság hozzájárul a "Fogyatékosság és Társadalom" című perdiodika kiadatásához, szakmai színvonalának fenntartásához és folyamatos javításához.



A szekcióba való belépés módja, feltételei

A Fogyatékosságtudományi szekcióhoz, illetver Társasághoz való csatlakozásnak két módja van, mindkettő egy szándéknyilatkozat kitöltésével kezdődik. Belépési szándéka esetén töltse ki az ITT szereplő dokumentumot és küldje vissza azt a dokumentumban szereplő e-mail címre. Ezt az opciót azok válasszák, akik nem tagjai az MSZT-nek, de a létrejövő MFT-be be kívánnak lépni.

A megalakítandó Fogyatékosságtudományi Társaság első tagszervezete az MSZT Fogytékosságtudományi Szekciója. A szekcióba való belépés szükséges feltétele a Magyar Szociológiai Társaságba történő belépés, melyet egy belépési nyilatkozat kitöltésével, majd annak a jelentkezési lapon szereplő e-mail címre történő visszaküldésével lehet megtenni. Az MSZT Fogyatékosságtudományi szekciójában való részvétel feltétele az MSZT tagság, melyhez a jelentkezési lap letölthető ITT .
-> utóbbi linket a Magyar Szociológiai Társaság tartja karban, hiba esetén az MSZT-nél lehet érdeklődni.


A Fogyatékosságtudományi Társasági tagságnak nem szükséges feltétele az MSZT tagság.  Amennyiben a Fogyatékosságtudományi Szekció tagja akar lenni, úgy elsőként az MSZT-be kell belépnie, a fenti bekezdésben részletezett módon. Ugyankkor azok számára is nyitottá kívánjuk tenni a kezdeményezést, akik nem MSZT tagok, hanem más diszciplínák (pl. pszichológia, jogtudomány, gyógypedagógia, filozófia, orvostudomány, történettudomány, politológia) felől kívánnak hozzájárulni a fogyatékosságtudomány interdisziplináris fejlődéséhez. Utóbbiak a Fogyatékosságtudományi Társaságba léphetnek be.



 
 
 
 
Vissza a főoldalra | Kapcsolatfelvétel